• Duet elegancji

    - Od początku, czyli od 1999 roku zajmujemy sie także eleganckim towarem damskim - mówi Andrzej Grzenia, właściciel firmy BONUS MG. - W naszej ofercie znajdą panie garsonki, płaszczyki, kurtki, suknie itp.

    więcej
  • Czy już gorzej słyszę?

    Rozmowa z Bożeną Kłopocką – protetykiem słuchu i z-cą kierownika oddziału firmy GEERS Akustyka Słuchu w Starogardzie Gdańskim.

    więcej

Aktualne wydanie

DOŻYNKI W KLESZCZEWIE KOŚCIERSKIM

  • 7302
Zblewo. Kilkuset rolników z gminy Zblewo wzięło udział w tegorocznych dożynkach gminno - parafialnych, które w tym roku zorganizowano w Kleszczewie Kościerskim. Starostami dożynek byli Aneta i Adam Armatowscy, którzy prowadzą tu jedno z najbardziej prężnych gospodarstw.

Uroczystości już tradycyjnie rozpoczęły się mszą św. dziękczynną w miejscowym kościele. Nabożeństwu przewodniczył ks. kanonik dr Edward Kampen, a dożynkową homilię wygłosił ks. proboszcz Mieczysław Bizoń – dekanalny duszpasterz rolników. Następnie, w procesji darów rolnicy przynieśli do ołtarza m.in. tradycyjny bochen chleba, tegoroczny miód i przepiękne wieńce dożynkowe. Przygotowały je sołectwa: Białachowo, Borzechowo, Bytonia, Jezierce, Karolewo, Kleszczewo Kościerskie, Pinczyn, Semlin i Zblewo. Wieńce można było podziwiać także po nabożeństwie, kiedy to wszyscy uczestnicy – w tym m.in. delegacje sołectw i poczty sztandarowe - przeszli w dożynkowym korowodzie na boisko sportowe. Korowód poprowadziła jak zawsze wspaniała Orkiestra Dęta przy OSP Pinczyn pod batutą druha Wacława Ossowskiego. Orkiestra uświetniła zarówno mszę św., jak i późniejsze uroczystości na placu dożynkowym. A tam – atrakcji nie brakowało! Zanim jednak nastał czas zabawy – nie zabrakło części oficjalnej. Gospodarz dożynek – wójt Artur Herold podziękował rolnikom i ich rodzinom za dar chleba. Następnie wójt oraz księża, sołtys Kleszczewa i dzieci z zespołu „Źródło” podzielili się z zebranymi gośćmi poświęconym chlebem. A trzeba wspomnieć, iż plac dożynkowy – mimo deszczowej i chłodnej pogody – zapełniony był po brzegi! Wójt Artur Herold nie krył radości, że tak wielu rolników przyjęło jego zaproszenie, by wspólnie cieszyć się z tegorocznych plonów. I był to rzeczywiście dzień radości i wspólnej zabawy! Na dożynkowej scenie przepięknie zaprezentował się m.in. zespół „Brzady”, „Źródło” i „Kociewska Familija”. Na gości czekała też pyszna grochówka, przygotowana przez strażaków oraz słodkie wypieki serwowane przez Panie Gospodynie z KGW. Dożynki zakończyły się zabawą taneczną – publiczność świetnie bawiła się najpierw z zespołem „Czarna Nuta”, a potem – „Second Heaven”.

 

Źródło: zblewo.pl