• Duet elegancji

    - Od początku, czyli od 1999 roku zajmujemy sie także eleganckim towarem damskim - mówi Andrzej Grzenia, właściciel firmy BONUS MG. - W naszej ofercie znajdą panie garsonki, płaszczyki, kurtki, suknie itp.

    więcej
  • Czy już gorzej słyszę?

    Rozmowa z Bożeną Kłopocką – protetykiem słuchu i z-cą kierownika oddziału firmy GEERS Akustyka Słuchu w Starogardzie Gdańskim.

    więcej

Aktualne wydanie

UROCZYSTOŚĆ W POGÓDKACH

  • dsc-0975
Skarszewy. 12 maja Zespół Szkół Publicznych w Pogódkach obchodził XX-lecie nadania placówce imienia Piotra Szturmowskiego. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. w kościele św. Piotra i Pawła w Pogódkach, po której na pobliskim cmentarzu złożono kwiaty na grobie masowym, w którym pochowany został m.in. Piotr Szturmowski.

Po przemarszu ulicami Pogódek do szkoły, zaproszeni goście i uczniowie wzięli udział w uroczystym apelu, w którym m.in. przybliżono postać Piotra Szturmowskiego. Warto podkreślić liczny udział osób z rodziny Patrona; jej członkowie podarowali szkole książki, które należały do Piotra Szturmowskiego. Po apelu uczniowie z Koła Teatralnego Pogódki zaprezentowali wzruszający spektakl "W pogoni za marzeniami".

 

Ważnym punktem wydarzenia były Biegi Przełajowe upamiętniające postać Patrona Szkoły i legionistkę Joannę Szczodrowską. Na koniec uroczystości wręczono nagrody laureatom konkursów związanych z Patronem oraz najlepszym zawodnikom Biegów w poszczególnych kategoriach. W trakcie obchodów 20-lecia nadania szkole imienia można było także zwiedzać wystawę w Galerii Klepisko, Izbę Patrona i Izbę Regionalną. 
Uroczystości zainaugurowały obchody stulecia szkoły w Pogódkach – odbędą się one za trzy lata.

 

Piotr Szturmowski urodził się 22 lutego 1887 roku w Czarnej Wodzie. W 1912 roku Piotr Szturmowski ożenił się z Julią Szczodrowską i zamieszkał w Tomaszewie. Gospodarzył na 13 hektarach ziemi. Ludzie wybrali go sołtysem wsi, gdyż zyskał ich sympatię oraz szacunek. W 1919 roku wstąpił do Związku Ludowo Narodowego. W 1922 roku, z rekomendacji Związku, otrzymał mandat poselski na Sejm Rzeczpospolitej. Funkcję tę sprawował przez trzy kadencje. W tym czasie otwarcie krytykował zaborczą politykę Hitlera, który stanął na czele państwa Niemieckiego. Został aresztowany przez hitlerowców 12 września 1939 roku i przewieziony z Tomaszewa do Pogódek, gdzie poddano go torturom. Okrutnie skatowanego wywieziono do pobliskiego lasu niedaleko Kobyla, gdzie został rozstrzelany wraz z działaczem Polonii z Gdańska – Józefem Kowalskim. Po wyzwoleniu dokonano ekshumacji zwłok i pochowano razem z innymi ofiarami hitleryzmu w masowym grobie na cmentarzu w Pogódkach.

Źródło: skarszewy.