• Duet elegancji

    - Od początku, czyli od 1999 roku zajmujemy sie także eleganckim towarem damskim - mówi Andrzej Grzenia, właściciel firmy BONUS MG. - W naszej ofercie znajdą panie garsonki, płaszczyki, kurtki, suknie itp.

    więcej
  • Czy już gorzej słyszę?

    Rozmowa z Bożeną Kłopocką – protetykiem słuchu i z-cą kierownika oddziału firmy GEERS Akustyka Słuchu w Starogardzie Gdańskim.

    więcej

Aktualne wydanie

Pamiętamy o zamordowanych

  • img_1989
Tczew. 13 kwietnia tczewianie uczcili Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

W Parku Miejskim, przy pomniku poświęconym ofiarom stalinizmu zebrali się samorządowcy miasta i powiatu, duchowieństwo, przedstawiciele instytucji i organizacji społecznych i politycznych, młodzież szkolna, harcerze, mieszkańcy Tczewa.

 

 

Uroczystości poprowadził Krzysztof Korda, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.

 

13 kwietnia to bolesna data w naszej historii nawiązująca do odkrycia zbrodni w Lesie Katyńskim. Tego dnia w 1943 r. świat dowiedział się o odkryciu masowych grobów polskich żołnierzy, o których słuch zaginął po rozpoczęciu II wojny światowej, po zajęciu wschodniej Polski przez Armię Czerwoną. 13 kwietnia – tego dnia odkryto groby polskich żołnierzy wymordowanych strzałem w tył głowy wiosną 1940 r. Zginęli w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Twerze. Do dzisiaj nie znamy wszystkich miejsc pochówku. Wiemy, ze wśród zamordowanych ponad 20 tysięcy byli żołnierze, policjanci, strażnicy graniczni, naukowcy, lekarze, pedagodzy, byli również tczewianie oraz osoby związane z naszym miastem.

 

Jerzy Wierzbowski, przedstawiciel Rodzin Katyńskich mówił m.in. o swoim ojcu - Józefie, policjancie z Tczewa, który znalazł się wśród jeńców rozstrzelanych w Katyniu. W imieniu kombatantów głos zabrał Edmund Pek, zaś w imieniu młodego pokolenia tczewian - Jakub Kruszyński, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Tczewa. Wraz z zebranymi przy pomniku modlił się ks. dziekan Krzysztof Stoltmann.

 

Pod pomnikiem ofiar stalinizmu złożono kwiaty i zapalono znicze.

 

Organizatorem uroczystości był Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa.

Źródło: wrotatczewa.pl