• Duet elegancji

    - Od początku, czyli od 1999 roku zajmujemy sie także eleganckim towarem damskim - mówi Andrzej Grzenia, właściciel firmy BONUS MG. - W naszej ofercie znajdą panie garsonki, płaszczyki, kurtki, suknie itp.

    więcej
  • Czy już gorzej słyszę?

    Rozmowa z Bożeną Kłopocką – protetykiem słuchu i z-cą kierownika oddziału firmy GEERS Akustyka Słuchu w Starogardzie Gdańskim.

    więcej

Aktualne wydanie

Noc historyków

  • 16676
Gniew.W ubiegły piątek, 12 maja odbyła się kolejna edycja Nocy historyków organizowanej przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. Henryka Mrossa w Gniewie. Na tych, którzy tę noc postanowili spędzić z historią, czekał świat czarów, czarownic, uroków i tajemniczych zjawisk.

Obecnych na tegorocznym spotkaniu pasjonatów historii przywitała Wioletta Połomska Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. Henryka Mrossa w Gniewie w towarzystwie Mistrza Jacentego z Ordowa oraz Drużyny Rycerskiej. Poza grupą uczniów i ich rodziców, w wydarzeniu udział wzięła  również młodzież z Kwidzyna, Ryjewa, Iławy i Rudna.

 

Tematyka piątkowego spotkania nawiązywała do II połowy XVI wieku, kiedy to w Gniewie odbył się sąd nad czterema mieszkankami oskarżonymi o czary. Gościom zostały przybliżone źródła dawnych przesądów i strachu przed urokami i tajemniczymi zjawiskami. Uczestnicy mieli również okazję odwiedzić szałas zielarki oraz skosztować podpłomyków prosto z pieca. Ponadto podczas wydarzenia odbył się spektakl  "Proces o czary" w wykonaniu animatorów kultury średniowiecza, którego scenariusz zawierał prezentacje rozmaitych narzędzi tortur, m.in. krzesła czarownic, dybów i klatki. Po przedstawieniu miało miejsce wspólne grilowanie, natomiast o godz. 22:30 Mistrz Jacenty Ordowski zaprosił gości do zamkowej sali tortur.

Źródło: gniew.pl