• Duet elegancji

    - Od początku, czyli od 1999 roku zajmujemy sie także eleganckim towarem damskim - mówi Andrzej Grzenia, właściciel firmy BONUS MG. - W naszej ofercie znajdą panie garsonki, płaszczyki, kurtki, suknie itp.

    więcej
  • Czy już gorzej słyszę?

    Rozmowa z Bożeną Kłopocką – protetykiem słuchu i z-cą kierownika oddziału firmy GEERS Akustyka Słuchu w Starogardzie Gdańskim.

    więcej

Aktualne wydanie

Recytowali gwarą

  • dsc01963
Świecie. Uczniowie z podstawówek i gimnazjów rywalizowali w eliminacjach powiatowych konkursu „Recytujemy prozę i poezję kociewską”.

Jury wysłuchało 4 kwietnia w świeckim ośrodku kultury 38 wykonawców.

 

 

W kategorii klas I-III – recytacja – nagrody otrzymali Karolina Kończyńska  (Szkoła Podstawowa w Czaplach) i Hubert Dalak  (Zespół Szkół w Jeżewie). Wyróżnienia: Aniela Manikowska (ZS w Jeżewie) i Maja Świderska (Zespół Placówek Oświatowych w Drzycimiu).

 

 

 

Recytowali...

 

Wśród uczniów klas IV-VI najlepiej recytowali Julia Rządkowska i Kacper Grzywacz (oboje z Z S w Jeżewie). Wyróżniono Alicję Malechę (ZPO w Drzycimiu), Patrycję Pawelec (Szkoła Podstawowa w Grucznie), Weronika Trybuła (SP 8 w Świeciu), Oliwia Raniszewska (SP 7 w Świeciu) i Kacper Szamocki (SP w Sierosławiu).

 

Spośród gimnazjalistów nagrodzono Karolinę Wilkowską (ZS w Jeżewie) i Klaudiusza Krystkowiaka (Publiczne Gimnazjum w Gródku), natomiast wyróżniono Michalinę Kołodziejską (ZS w Jeżewie) i Kacper Ratkowski (Katolickie Gimnazjum w Świeciu).

 

 

 

... i śpiewali

 

Uczestnicy nie tylko recytowali, ale też śpiewali po kociewsku. W tej konkurencji, wśród uczniów klas I-III, nagrodę otrzymała  Anna Zbrzeska  (ZS w Jeżewie).

 

W kategorii klas IV-VI nagrody wyśpiewały Olga Śliwińska (SP 7 w Świeciu) i Dominika Sommerfeld (SP w Dragaczu), a wyróżnienia: Kornelia Klarkowska (SP w Grucznie) i Natalia Komorowska (SP w Dragaczu).

 

Spośród gimnazjalistów najlepiej wypadły Aniela Zamczała (PG w Gródku) oraz Ilona Grzywacz i Mariola Grzywacz (ZS w Jeżewie). 
             
Zdobywcy nagród wezmą udział 25 maja w finale konkursu w Starogardzie Gdańskim.

 

Uczestników oceniało jury w składzie Ewa Czuba, Agnieszka Kozłowska i Katarzyna Lasota.      

 

 

 

Jury dziękuje nauczycielom i instruktorom za duże zaangażowanie w przygotowanie uczniów do konkursu i tym samym popularyzację folkloru kociewskiego.

Źródło: swiecie.eu