• Duet elegancji

    - Od początku, czyli od 1999 roku zajmujemy sie także eleganckim towarem damskim - mówi Andrzej Grzenia, właściciel firmy BONUS MG. - W naszej ofercie znajdą panie garsonki, płaszczyki, kurtki, suknie itp.

    więcej
  • Czy już gorzej słyszę?

    Rozmowa z Bożeną Kłopocką – protetykiem słuchu i z-cą kierownika oddziału firmy GEERS Akustyka Słuchu w Starogardzie Gdańskim.

    więcej

Aktualne wydanie

Orszak Trzech Króli

Tczew. Tradycja organizowania przemarszu Orszaku Trzech Króli w Polsce ma dopiero sześć lat a już marsze te organizowane są w około 180 miejscowościach. W Tczewie, już dwa lata temu podjęto inicjatywę zorganizowania takiego przemarszu jednak organizatorzy nie uzyskali poparcia miejskich rajców.

W minionym roku determinacja organizatorów, na czele ze Stefanem Kukowskim została zrozumiana i doceniona. Patronat nad Orszakiem objął Starosta Tczewski. Swego poparcia udzielił także biskup diecezjalny, Ryszard Kasyna. Do pomocy przy przygotowaniach przemarszu organizatorzy pozyskali wielu życzliwych i szczodrych darczyńców oraz bardzo wielu wolontariuszy. Włączyły się samorządy, instytucje, firmy oraz służby komunalne i służby zabezpieczające bezpieczeństwo. Bardzo aktywnie włączyli się tczewscy kapłani.

- Intensywne przygotowania do Orszaku trwały ponad cztery miesiące. Na dzień 6 stycznia mieliśmy wszystko zapięte na przysłowiowy, ostatni guzik - powiedział Stefan Kukowski.

Dzień 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy. Rozpoczęcie Orszaku zaplanowano na godzinę 14.00. Uczestników zaproszono na obszerny plac przed NOMI. Byliśmy tam już godzinę wcześniej. Organizatorzy uwijali się jak w ukropie przygotowując dla uczestników certyfikaty uczestnictwa, korony i tablice informacyjne ale jakoś nie napływali na plac mieszkańcy. Jednak na kilka minut przed zaplanowanym czasem rozpoczęcia Orszaku plac zapełnił się różnokolorowym tłumem. Każdy przybyły otrzymał certyfikat oraz piękną, tekturową koronę. Rozpoczęto chóralne śpiewanie kolęd. Orszak ruszył. Na czele jechał dumnie dosiadając pięknego konia sam Król Melchior. Za nim w bryczce jechał Król Kacper a za nimi pieszo, ze śpiewem kroczył tłum. Orszak wypełnił całą ulicę Gdańską. Nieustannie dołączali doń przechodnie. Celem Orszaku był Plac Hallera. Gdy tam dotarliśmy to cały plac był już wypełniony tłumem. Z trudem dotarlismy do sceny gdzie zainscenizowany był żłobek.

Trzej Królowie w rolę których wcielili się ks. Wojciech Korzeniak, samorządowcy Wiesław Michalak i Witold Sosnowski, oddali pokłon Jezusowi i złożyli dary.

Pokłon oddał także Ks. Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna.

- Bardzo się cieszę, że jest nas tak wielu, uczestnicząc razem w tym wyjątkowym święcie stanowimy wspólnotę. I tego wam, kochani moi życzę w tym nowym 2014 roku. Byśmy łączyli się, a nie dzielili - powiedział Ks. Biskup Ryszard Kasyna.


- Dzisiaj Tczew dłącza do około 180 miejscowości naszego kraju w których odbywaja się Orszaki Trzech Króli. Jestem przekonany, że własnie rodzi sie nowa tradycja, która będzie jeszcze bardziej integrować nasze społeczeństwo. Cieszę się, że ten dzień jest dniem wolnym od pracy, dzięki czemu całe rodziny mogą dzisiaj świętować i radować się - powiedział wicestarosta, Mariusz Wiórek.

I rozpoczęło się wspólne kolędowanie. W ustawionych przy scenie namiotach częstowano wszystkich gorącymi napojami oraz ciastami.

Przypomnijmy, że sukces pierwszego Tczewskiego Orszaku Trzech Króli zawdzięczamy przede wszystkim determinacji jego organizatorów oraz wsparciu mieszkańców Tczewa i całego powiatu oraz patronom honorowym czyli biskupowi pelplińskiemu, staroście tczewskiemu oraz Przeoratowi Pomorskiego Orderu Świętego Stanisława.

- Serdeczne Bóg zapłać składamy wszystkim, którzy wsparli nas oraz uczestniczyli w Orszaku i juz dzisiaj zapraszamy do udziału w przyszłym roku - powiedział Stefan Kukowski, główny animator tego wspaniałego przedsięwzięcia.