• Duet elegancji

    - Od początku, czyli od 1999 roku zajmujemy sie także eleganckim towarem damskim - mówi Andrzej Grzenia, właściciel firmy BONUS MG. - W naszej ofercie znajdą panie garsonki, płaszczyki, kurtki, suknie itp.

    więcej
  • Czy już gorzej słyszę?

    Rozmowa z Bożeną Kłopocką – protetykiem słuchu i z-cą kierownika oddziału firmy GEERS Akustyka Słuchu w Starogardzie Gdańskim.

    więcej

Aktualne wydanie

Czy już gorzej słyszę?

Rozmowa z Bożeną Kłopocką – protetykiem słuchu i z-cą kierownika oddziału firmy GEERS Akustyka Słuchu w Starogardzie Gdańskim.

- Jak bardzo powszechne są problemy ze słuchem?

- Szacuje się, że ok. 10% społeczeństwa gorzej słyszy i ma problemy z komunikowaniem się. Niedosłuch wynika nie tylko z naturalnych, fizjologicznych procesów związanych ze starzeniem się, co jest główną przyczyną niedosłuchu, może również być wynikiem długotrwałego przebywania w hałasie, przyjmowania niektórych leków, wypadku lub uwarunkowań genetycznych.

 - Jakie są pierwsze objawy problemów ze słuchem , co powinno zwrócić naszą uwagę?

- Osoba z uszkodzonym słuchem początkowo nie zdaje sobie sprawy z problemów w życiu codziennym, które wynikają z pogorszonego słyszenia. Nieuświadomiony niedosłuch może prowadzić do obniżenia własnej wartości, spadku pozycji społecznej, kłopotów czy utraty pracy, a nawet depresji. Osoba niedosłysząca izoluje się od ludzi, nie uczestniczy w życiu rodzinnym i towarzyskim z obawy o mogące pojawić się problemy ze zrozumieniem rozmówców i konieczność ciągłych próśb o powtórzenie. Trudności mogą zacząć sprawiać codzienne sytuacje, takie jak usłyszenie dzwonka telefonu, czy dzwonka do drzwi. Ciche dźwięki natury przestają być słyszane, również sygnały ostrzegawcze na ulicy czy dźwięki wydawane przez urządzenia domowe. Osoba z uszkodzonym słuchem odkrywa, że z jej życia codziennego zaczyna znikać coraz więcej dźwięków. Przyznanie się przed samym sobą do faktu, że gorzej słyszę, nie jest łatwe, jednak to ponad połowa drogi do lepszego słyszenia. Problemów ze słuchem nie da się ukryć. W wielu przypadkach, zanim sama osoba niedosłysząca to sobie uświadomi, najbliżsi już dawno o tym wiedzą. Częste prośby o powtórzenie, zbyt głośne ustawianie telewizora, zdezorientowany wyraz twarzy podczas rozmowy, „niepasujące” odpowiedzi do zadawanych przez rozmówców pytań, wszystko to mówi samo za siebie. Jednak bez uświadomienia sobie i akceptacji faktu, że słuch nie jest już tak dobry jak kiedyś, trudno będzie zrobić kolejny krok.

 - W takim razie jaki jest ten kolejny krok?

 - Kolejnym krokiem jest zgłoszenie się do specjalisty, do laryngologa lub protetyka słuchu na badanie słuchu. W oddziałach firmy GEERS takie badania wykonujemy bezpłatnie i niezobowiązująco. Po badaniu słuchu protetyk szczegółowo wyjaśnia co dzieje się ze słuchem., Niezależnie od tego czy już nosimy aparat słuchowy, czy też nie, słuch powinniśmy kontrolować raz w roku a najrzadziej raz na 2 lata.

 - Mamy niedosłuch, powinniśmy nosić aparaty słuchowe, i co dalej? Na rynku jest ogromny wybór. Na jaki sprzęt powinny zwracać uwagę osoby mające problemy z niedosłuchem?

 - Proces wyboru i doboru aparatu słuchowego jest procesem indywidualnym. Aby wybrać odpowiedni aparat słuchowy należy zgłosić się do specjalisty – protetyka słuchu. Wspólnie z nim należy określić w jakich sytuacjach akustycznych aparat ma być pomocny. Protetyk słuchu przedstawia różne warianty rozwiązania, omawia ich zalety. Obecnie największym wyzwaniem jest nie wybór aparatu słuchowego, lecz jego regulacja, dopasowanie do indywidualnych potrzeb. Dlatego rozwijane są oprogramowania, które nie tylko pomagają analizować środowisko akustyczne przyszłego użytkownika aparatów słuchowych, zweryfikować ustawienia aparatów na przykładzie dźwięków naturalnych, ale sugerują również odpowiednie zmiany ustawień aparatów słuchowych.

 - Kto powinien nosić aparaty słuchowe?

 - Na tak postawione pytanie można odpowiedzieć: każdy kto odczuwa problem ze słuchem i chce pod tym względem poprawić jakość swojego życia. Jeżeli ktoś zauważa u siebie narastające problemy ze słuchem (zbyt głośne słuchanie radia i telewizji, kłopoty ze zrozumieniem rozmowy) powinien bezwzględnie sprawdzić stan swojego słuchu. Jeżeli słuch uległ pogorszeniu należy zastosować aparaty słuchowe. Im wcześniej tym większa będzie ich skuteczność.

 - Czy należy nauczyć się korzystania z aparatów?

 - Tak. Z jednej strony należy nauczyć się obsługiwać aparaty słuchowe, z drugiej strony nauczyć się „słuchać” w aparatach. Nauka obsługi i zakładania aparatów przebiega z reguły dość sprawnie. Nauka słuchania w aparatach słuchowych wymaga więcej czasu i współpracy z protetykiem słuchu. Zawsze należy pamiętać o tym, że nawet najdoskonalsza proteza będzie tylko niedoskonałym naśladownictwem natury, nigdy aparat słuchowy nie przywróci naturalnego słyszenia. Aparat słuchowy jest namiastką oryginału, z aparatem słuchowym można prowadzić prawie normalne życie, ale bez niego dobre komunikowanie się i rozumienie mowy jest prawie niemożliwe.

 - Co radzi Pani czytelnikom?

 - Słuch to jeden z najważniejszych naszych zmysłów, dlatego warto o niego dbać. W przypadku słuchu bardzo ważna jest profilaktyka, regularne kontrolne badania słuchu – raz w roku, najrzadziej raz na 2 lata. Jeśli zauważamy pogorszenie słyszenia, powinniśmy pilnie skontrolować nasz słuch.