• Duet elegancji

    - Od początku, czyli od 1999 roku zajmujemy sie także eleganckim towarem damskim - mówi Andrzej Grzenia, właściciel firmy BONUS MG. - W naszej ofercie znajdą panie garsonki, płaszczyki, kurtki, suknie itp.

    więcej
  • Czy już gorzej słyszę?

    Rozmowa z Bożeną Kłopocką – protetykiem słuchu i z-cą kierownika oddziału firmy GEERS Akustyka Słuchu w Starogardzie Gdańskim.

    więcej

Aktualne wydanie

SZKOŁA BIAŁYCH ANIOŁÓW

Nieprzerwanie od 62 lat skutecznie kształcą średnie kadry medyczne. Jest to aktualnie jedyna medyczna szkoła publiczna na terenie powiatu starogardzkiego. Rozmawiamy z mgr Izabelą Kamińską – Jagielską, dyrektorem Wojewódzkiego Zespółu Szkół Policealnych w Starogardzie Gdańskim, mieszczących się na terenie szpitala w Kocborowie i od samego początku ściśle związanych zarówno z tym szpitalem, jak i ze szpitalem ogólnym.

- Jako syn pielęgniarki, którą mój tata nazywał „białym aniołem” ogromną estymą darzę ten zawód. Z satysfakcją i przyjemnością widzę, że tradycja pielęgniarska w Starogardzie Gdańskim nie zamiera a wręcz przeciwnie, rozwija się dynamicznie.

- To prawda. Medyczne Studium Zawodowe, dzisiaj pod nazwą Wojewódzki Zespół Szkół Policealnych w Starogardzie Gdańskim to szkoła kształcąca średnie kadry medyczne od 1953 roku. Najpierw były to pielęgniarki a obecnie kształcimy w wielu innych, i bardzo potrzebnych oraz poszukiwanych zawodach medycznych a między innymi w zawodach Opiekun Medyczny, Terapeuta Zajęciowy, Technik Masażysta, Opiekunka Dziecięca, Opiekunka Środowiskowa, Asystent Osoby Niepełnosprawnej, Opiekun Osoby Starszej czy też Opiekun w Domu Pomocy Społecznej.

- Jakie kryteria formalne trzeba spełniać aby zdobyć kwalifikacje uprawniające do pracy w szeroko pojętej służbie zdrowia i opiece społecznej.

- Jak już wspomniałam kształcimy w wielu zawodach medycznych. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że jeden z tych zawodów a konkretnie zawód Opiekun Medyczny kształcony jest również w formie Kursu Kwalifikacyjnego, dającego pełne uprawnienia zawodowe. O ile wszystkie pozostałe zawody wymagają na wstępie posiadania wykształcenia średniego, o tyle ten zawód jest również dla osób z wykształceniem podstawowym. Opiekunem medycznym można zostać już po roku edukacji!

- To rewelacja. Nawet osoba z wykształceniem podstawowym już po roku edukacji może zyskać atrakcyjne kwalifikacje. A w jakich formach prowadzicie naukę?

- We wszystkich formach, dogodnych dla słuchacza. Nauka prowadzona jest w formach dziennych, wieczorowych i zaocznych i obejmuje zarówno młodzież jak i osoby dorosłe bez limitu wieku. Każdy więc może zdobyć nowe, potrzebne mu kwalifikacje!.

- Wasza szkoła jest dogodnie usytuowana bo mieści się w Kocborowie...

- Tak. Nasza szkoła mieści się na terenie szpitala w Kocborowie i od samego początku jest ściśle związana zarówno z tym szpitalem, jak i ze szpitalem ogólnym. Nasi absolwenci stanowią trzon kadry zarówno kierowniczej jak i pracowniczej w tych i innych placówkach na terenie powiatu starogardzkiego a także województwa.

- Jesteście szkołą publiczną…

- To bardzo ważna informacja. Muszę podkreślić, że jesteśmy jedyną medyczną szkołą publiczną na terenie powiatu starogardzkiego. Organem prowadzącym Szkoły, jak i Szpitala w Kocborowie jest Urząd Marszałkowski woj. pomorskiego, który dba o wysoką jakość kształcenia średnich kadr medycznych. Szkoła dysponuje profesjonalną kadrą, biblioteką medyczną oraz doskonale wyposażonymi pracowniami zawodowymi. Z dumą i satysfakcją informuję, że zdawalność naszych uczniów na egzaminach zewnętrznych wynosi z reguły 100 procent.

- Uczycie nie tylko teorii ale organizujecie także praktyki zawodowe.

- Oczywiście. Zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe dla naszych uczniów organizujemy we współpracy z pracodawcami. Tym zajmuje się skutecznie kierownik szkolenia praktycznego, mgr Irena Kalkowska. Szkoła wybiera najlepsze placówki i oddziały i tam, pod okiem nauczycieli zawodu prowadzona jest praktyczna nauka zawodu.

- Jak rozpocząć naukę w Waszej szkole?

- Nabór do naszej szkoły odbywa się ustawicznie. W każdym czasie można więc złożyć podanie i rozpocząć naukę po naborze letnim lub zimowym. Od czerwca intensyfikujemy nabór na Technika Masażystę i Opiekuna Medycznego a także na pozostałe zawody przy odpowiedniej liczbie kandydatów. Jesienią rozpocznie się Kurs Kwalifikacyjny w zawodzie Opiekun Medyczny.

Zwracam się do tych, którzy właśnie zastanawiają się nad wyborem szkoły, nad wyborem najlepszego zawodu dla siebie. Zawodu, który zapewni pracę i satysfakcję z jej wykonywania. Pamiętajcie, że wybierając szkołę spośród znajdujących się na rynku należy kierować się jakością kształcenia oraz preferencjami pracodawców, aby czas poświęcony na edukację nie okazał się czasem straconym.

Wybierając szkołę nie dajcie się zwieść na zachęty typu darmowy tablet, pieniądze, kolorowe fotoszopowe reklamy i inne reklamowe przynęty, albowiem jak wskazuje doświadczenie, radość z tych „prezentów” jest złudna i krótkotrwała.

Nasi absolwenci są cenieni i poszukiwani na trudnym rynku pracy. Zachęcam więc do podjęcia mądrej i odpowiedzialnej decyzji o rozpoczęciu nauki w naszym Zespole Szkół.

- Dziękuję za rozmowę.

Stanisław Sierko

Dane kontaktowe:

Wojewódzki Zespół Szkół Policealnych im. Matki Teresy z Kalkuty w Starogardzie Gd

83- 200 Starogard Gd, ul. Skarszewska 7, tel. 58 56  236 16,

e- mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Strona internetowa http://www.medyk-stg.pl/