• Duet elegancji

    - Od początku, czyli od 1999 roku zajmujemy sie także eleganckim towarem damskim - mówi Andrzej Grzenia, właściciel firmy BONUS MG. - W naszej ofercie znajdą panie garsonki, płaszczyki, kurtki, suknie itp.

    więcej
  • Czy już gorzej słyszę?

    Rozmowa z Bożeną Kłopocką – protetykiem słuchu i z-cą kierownika oddziału firmy GEERS Akustyka Słuchu w Starogardzie Gdańskim.

    więcej

Aktualne wydanie

Most tczewski a dymisja Nowaka

Tczew. Od wielu lat trwa walka o przebudowę pięknego, historycznego Mostu Tczewskiego. Dymisja Ministra Transportu, Sławomira Nowaka, który wielokrotnie składał publiczne deklaracje pomocy powiatowi tczewskiemu w rozwiązaniu problemów z zabezpieczeniem finansowania tego kosztownego zadania inwestycyjnego stawia teraz problem zdobycia funduszy w nowym świetle. Rozmawiamy o tym z wicestarostą tczewskim, Mariuszem Wiórkiem.

- Jak władze powiatu przyjęły informacje o dymisji Min. Nowaka obiecującego wsparcie przebudowy historycznego tczewskiego mostu ? - Ufamy, że Poseł Sławomir Nowak wspólnie z innymi pomorskimi parlamentarzystami będzie nadal orędownikiem przebudowy naszego mostu. Liczymy na jego wsparcie w kontaktach z Panią Minister Bieńkowską. Zarząd Powiatu uznaje zapewnienia byłego już Ministra Transportu nie w kategoriach osobistych, lecz w „urzędowych”. Składał publiczne deklaracje pomocy powiatowi w rozwiązaniu problemów z zabezpieczeniem finansowania tego kosztownego zadania inwestycyjnego jako Minister Transportu. Liczymy zatem, że jego następczyni, Pani Elżbieta Bieńkowska będzie kontynuować publiczne zobowiązania swojego poprzednika. Skala oczekiwanego dofinansowania przebudowy mostu oraz zgromadzenia przez samorządy 25% „wkładu własnego” nie jest łatwa. Szczególnie teraz przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi budzi ona emocje wśród wielu działaczy po obu stronach Wisły, którzy woleliby „mostowe pieniądze” przeznaczyć na remonty dróg lokalnych, chodników czy służbę zdrowia zapominając o najkosztowniejszym problemie Powiatu Tczewskiego. Mam nadzieję, że nie pozostaniemy sami z tym problemem, bo most służy nie tylko Tczewowi ale społeczności całego subregionu. Szkoda, że samorząd województwa nie ujął dofinansowania tego zadania w swoich priorytetach na przyszły rok. Może stolica i nowa Pani Minister Transportu silniej zatroszczy się o nasz zabytek? - Jak zatem przekonać nową minister do przekazania większych pieniędzy na most? - Konsekwencją, determinacją oraz maksymalnym zaangażowaniem się wszystkich naszych samorządów i parlamentarzystów w pozytywne lobbowanie w kwestii zwiększenia sfinansowania tego zadania ze środków rządowych. Skoro mostu Skarb Państwa nie chce przejąć, to niech sfinansuje więcej niż 75% kosztów tej inwestycji. Tylko wspólne naciski samorządów, organizacji pozarządowych i parlamentarzystów mogą zapewnić sukces w pozyskaniu finansowania tej inwestycji. Ale Muszą być to deklaracje i działania faktyczne a nie pozorne! Chcielibyśmy wkrótce spotkać się w Warszawie z Panią Minister w celu potwierdzenia ciągłości zobowiązań działań, które zapoczątkował minister Nowak. - Jak powiat chce uzyskać niezbędne środki na wkład własny, skoro marszałek województwa odmówił wsparcia w przyszłym roku? - Rozważamy zwiększenie naszego udziału finansowego oraz wydłużenie czasu realizacji zadania. Liczymy też na większe wsparcie finansowe ze strony władz Miasta Tczewa oraz Gminy Lichnowy. Skala ewentualnego zwiększenia udziału naszych samorządów jest jednak bardzo ograniczona. Mamy niewielkie budżety a innych zadań z których można zrezygnować praktycznie nie ma. Ale nie poddajemy się w batalii o lepszą przyszłość tego ważnego dla nas mostu…. rozmawiała Ewa Hańska

(eha)