• Duet elegancji

    - Od początku, czyli od 1999 roku zajmujemy sie także eleganckim towarem damskim - mówi Andrzej Grzenia, właściciel firmy BONUS MG. - W naszej ofercie znajdą panie garsonki, płaszczyki, kurtki, suknie itp.

    więcej
  • Czy już gorzej słyszę?

    Rozmowa z Bożeną Kłopocką – protetykiem słuchu i z-cą kierownika oddziału firmy GEERS Akustyka Słuchu w Starogardzie Gdańskim.

    więcej

Aktualne wydanie

Gminno-powiatowe Dożynki

 

Swarożyn. Gmina Tczew znana jest ze swego rolniczego charakteru oraz kultywowania tradycyjnych wartości. Nawiązując do tych jakże chlubnych i ważnych ideałów, w niedzielę 8 września br. w Swarożynie odbyły się uroczyste obchody dożynek, w tym roku wyjątkowo powiatowo-gminnych.

Tradycyjnie dożynki rozpoczęły się dziękczynną Mszą św., która odprawiona została w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Swarożynie przez ks. Arkadiusza Kujawę. Po mszy korowód dożynkowy przemaszerował na teren rekreacyjny przy świetlicy w Swarożynie, gdzie odbywała się dalsza część uroczystości. Razem z rolnikami świętowali zaproszeni goście, przedstawiciele władz województwa pomorskiego i powiatu tczewskiego oraz lokalnych samorządów.

Jednym ze zwyczajów dożynkowych jest przekazanie przez starostów dożynek bochenka chleba upieczonego z tegorocznych zbiorów gospodarzowi, który dzieli się nim ze wszystkimi uczestnikami uroczystości. Podczas tegorocznych dożynek starostowie, czyli Anna i Piotr Łepek przekazali na ręce Starosty Powiatu Tczewskiego Józefa Puczyńskiego i Wójta Gminy Tczew Romana Rezmerowskiego poświęcone chleby, prosząc o sprawiedliwe dzielenie. Rytuał dzielenia chleba symbolizuje dostatek przez cały rok. Podczas tegorocznych zbiorów aura niejednokrotnie płatała figle rolnikom, jednak w niedzielę na pogodę nie można było narzekać. Słońce, bezchmurne niebo oraz wysoka temperatura sprzyjały świętowaniu na powietrzu. Atrakcji było co nie miara!