• Duet elegancji

    - Od początku, czyli od 1999 roku zajmujemy sie także eleganckim towarem damskim - mówi Andrzej Grzenia, właściciel firmy BONUS MG. - W naszej ofercie znajdą panie garsonki, płaszczyki, kurtki, suknie itp.

    więcej
  • Czy już gorzej słyszę?

    Rozmowa z Bożeną Kłopocką – protetykiem słuchu i z-cą kierownika oddziału firmy GEERS Akustyka Słuchu w Starogardzie Gdańskim.

    więcej

Aktualne wydanie

Czekamy na inwestorów

Kwidzyn. Do końca roku przedsiębiorcy, którzy realizują nowe inwestycje lub tworzą nowe miejsca pracy w gminie Kwidzyn, mogą liczyć na zwolnienia z podatku od nieruchomości.

- Most otworzył nowe rynki dla osób poszukujących pracy po jednej i drugiej stronie Wisły, ale też nowe rynki dla przedsiębiorców. Zwiększył też możliwości działania firm lokalnych - mówi Ewa Nowogrodzka, wójt gminy Kwidzyn. - Dotyczy to między innymi udziału w przetargach, co zwiększa możliwości realizowania różnych przedsięwzięć. W każdej możliwej sytuacji staramy się zachęcać do inwestowania w naszej gminie. Dysponujemy terenami inwestycyjnymi, które doskonale się do tego nadają. Gmina jest między innymi właścicielem grunt ów w Rozpędzinach o powierzchni 4,5 ha. Dla tego terenu został opracowany miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Oprócz ponad 34 ha w parku przemysłowo-technologicznym, miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego objętych jest ok. 40 ha przeznaczonych pod inwestycje. Na terenie gminy znajduje się ponad 70 ha gruntów przeznaczonych pod różnego rodzaju działalność, w tym usługi i handel. Do końca roku przedsiębiorcy, którzy realizują nowe inwestycje lub tworzą nowe miejsca pracy w gminie, mogą liczyć na zwolnienia z podatku od nieruchomości, w ramach pomocy de minimis. Samorząd gminy pracuje nad przedłużeniem możliwości udzielania tego typu ulg. - Przedsiębiorcy mogą w naszej gminie korzystać z częściowych zwolnień z podatku od nieruchomości jeszcze do końca roku, czyli z końcem perspektywy unijnej 2007-2013. Zastanawiamy się nad kolejną perspektywą unijną. Komisja Europejska pracuje nad kontynuacją pomocy de minimis. Jeśli możliwość udzielania pomocy dla przedsiębiorców zostanie przedłużona na lata 2014-2020, wówczas będziemy chcieli podjąć uchwałę i zachęcać firmy, poprzez ulgi w podatku od nieruchomości, do inwestowania w naszej gminie, tak jak to było przez ostatnie dwa lata - mówi Ewa Nowogrodzka. (op)